סילימרין

סילימרין היא למעשה תרכובת של חומרים (ולא רק אחד בודד), שמקורה בצמח גדילן מצוי. בעשרים השנים האחרונות הצטברו מחקרים רבים המראים את התועלת של סילימרין בטיפול במגוון מחלות פנימיות (צהבת, סוכרת, דלקות ועוד) ובמחלות עוריות כמו אקזמות, אטופיק דרמטיטס, פסוריאזיס.

כיצד סילימרין קשור לאנטי אייג'ינג ולבריאות העור?

מסתבר, כי סילימרין מתפקד כנוגד חמצון עוצמתי המסייע גם בניקוי רעלים מהעור וכנוגד דלקת, ותועלת חשובה ביותר שלו היא – הגנה מנזקי קרני UV לעור. כידוע, אחד הגורמים המרכזיים בהזדקנות העור הוא נזקי קרינת השמש האולטרא סגולה. חשיפה ממושכת לקרניים אלה גורמת ליובש, פיגמנטציה, דיקוק העור וקמטים. קרינת UV מחוללת את הנזק לעור במספר מנגנונים. אחד מהם הוא – שפעול של אנזימים ש"מקצצים" מרכיבי עור חשובים בדרמיס: האנזים קולגנז – המקצץ קולגן; האנזים אלסטאז, ששובר את האלסטין, האנזים היאלורונידאז – שמקצץ את החומצה ההיאלורונית. מרכיבים אחרונים אלה, שקוצצו ונפגמו, אחראיים לעובי, למוצקות ולמבנה הצעיר והחלק של העור. חומצה היאלורונית תורמת, בנוסף, גם ללחות. אתם יכולים לדמיין מה המשמעות של פגיעה במרכיבים חשובים אלה…

מחקרים קליניים מצאו, כי מריחת סילימרין לפני חשיפה לקרינת UV, צמצמה משמעותית את הפגיעה בדרמיס. למשל – מחקר שפורסם בשנת 2019 בכתב העת Molecules, תחת הכותרת: Skin Protective Activity of Silymarin and its Flavonolignans הדגים ריכוזים שונים של סילימרין והגנה משמעותית מפני שבירת קולגן, אלסטין וחומצה היאלורונית. (לקריאה: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470681/). מחקר נוסף בדק מרכיבים מעולם הצומח המהווים מקדם הגנה טבעי. אחרי הכל, חשבו על העובדה שכל הצמחים חשופים לקרינת השמש באופן רציף, ותאי הצמח זקוקים אף הם למנגנוני תיקון והגנה. אחד המרכיבים שהוכיחו יכולת הגנה הוא סילימרין. במחקר: Natural components in sunscreens: Topical formulations with sun protection factor (SPF) שפורסם בשנת 2020 בכתב העת Biomed Pharmacother, הציעו החוקרים לשלב מספר מרכיבים צמחיים -ביניהם סילימרין – במסנני קרינה, כדי להעצים את השפעתם. (לקריאה: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33360043/).

דילוג לתוכן