אקטואין

אקטואין – Ectoin

אקטואין היא תרכובת טבעית, המופקת בחיידקים הלופיליים (שחיים בתנאי חיים קיצוניים כמו מדבריות ואגמי מלח) ובמיני צמחים שנמצאים גם הם במדבריות וחשופים לתנאי יובש קיצוניים, שינויי טמפרטורה וקרינה אולטרא סגולה גבוהה. זהו חומר שנקרא "אוסמוליט", כלומר: עוזר לשרוד תנאים קשים של אוסמוזה. אוסמוזה היא "בריחה" של מים ממקום בו הם מרוכזים יותר למקום בו הם מרוכזים פחות. חישבו על החיידקים החיים בים המלח: אילוליא מולקולת האקטואין, הם היו מאבדים את הנפח והנוזלים שלהם לסביבה. גם צמחים החיים בתנאי יובש קיצוניים וחשיפה לקרינת UV מפיקים תועלת מהאקטואין, המסייע להם לשמור על משק המים ולמנוע את שרשרת הנזקים שגורמות קרני השמש המסוכנות. האקטואין נקשר למולקולות המים ומסייע לשמר את ריכוזם באורגניזם (בחיידק, בצמח) ואף לשמור על החלבונים מפני פירוק. הוא שומר על קרומי התאים ומחזק אותם כמחסום המגן על התא ועל רקמות הצמח.

עשרות מחקרים מהעשור האחרון גילו לנו תכונות רבות ונוספות של החומר המופלא הזה, שהביאו אותו אל עולם הרפואה ואל עולם הקוסמטיקה. ברפואה הוא משמש בטיפות עיניים ליובש ולמצבי אלרגיה וגירוי. הוא משמר את לחות העין ופועל כמרכיב מרגיע ונוגד דלקת, השומר גם על הרקמות הריריות וקרומי התאים.

מחקרים הראו שאקטואין מסייע בדיכוי של תגובות חיסוניות מוגזמות שנבדקו על מספר תאי חיסון שונים, וממחקרים אלה נוצר אחד מהיישומים הנפוצים ביותר של אקטואין – הטיפול בנזלת אלרגית. במקרה זה, אקטואין מעניק לחות ומרגיע את הקרום הרירי המגורה של דרכי הנשימה, וגם מפחית את הנפיחות, ללא תופעות לוואי. בשל כך הוא עשה דרכו גם אל טיפות אף מסוימות ותרסיסים, בנוסף על טיפות העיניים.

אקטואין מככב גם בעולם הקוסמטיקה בשל כמה השפעות חשובות ביותר על העור. הבה נכיר אותן:

  1. הוא לחותן אפקטיבי ביותר – שמגן בפני איבוד מים ומשמר את משק המים בעור במצב מאוזן ותקין. מחקרים הראו, כי הוא מקטין את איבוד המים הטרנס אפידרמלי ובהשוואה ללחותנים טבעיים וקוסמטיים ידועים, הוא יציב, יעיל ובעל השפעה מתמשכת ששמה אותו בראש קבוצת גורמי הלחות.
  2. משקם ומחזק את המחסום האפידרמלי. אקטואין מגן על התאים מפני הנזקים של חומרים פעילי שטח (כמו אלה שנמצאים בחומרי ניקוי ודטרגנטים). הוא גם מסייע בשיקום התפקוד של מחסום עורי שכבר נפגע. מחקרים הראו שהוא אחד הפתרונות היעילים בטיפול באטופיק דרמטיטיס. הודות ליכולת שמירת הלחות ולתכונה האנטי דלקתית, הוא סייע לעור האטופי לשחזר את המחסום האפידרמלי והקל על התסמינים. ראו למשל את המחקר: Ectoine-Containing Cream in the Treatment of Mild to Moderate Atopic Dermatitis: A Randomised, Comparator-Controlled, Intra-Individual Double-Blind, Multi-Center Trial שפורסם בכתב העת Skin Pharmacology and Physiology
  3. מגן מפני נזקים הנגרמים מקרינת UVA. אקטואין משרת את החיידקים והצמחים המייצרים אותו, בין היתר, גם בהגנה מפני קרינה אולטרה סגולה. מחקר על תאים אנושיים הראה כי אקטואין מגן מהשפעות מזיקות של קרינת UVA, הקשורות גם להזדקנות העור. אלה הן אותן קרניים ארוכות האחראיות על פגיעה בשכבות העמוקות של העור.
  4. אקטואין פועל כנגד רדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים נגרמים הן מקרינת UVA והן מחשיפה לתנאי סטרס וזיהום סביבתיים, תנאים שגם אנו בני האדם נחשפים אליהם.
  5. מסתבר, כי אקטואין נמצא גם כמסייע בהבהרת כתמי עור. במאמר שפורסם בכתב העת Antioxidants סקרה קבוצת חוקרים את היעילות של אקטואין בהגנה מייצור יתר של מלנין בהשפעת חשיפה לשמש. במאמר The Skin-Whitening Effects of Ectoine via the Suppression of α-MSH-Stimulated Melanogenesis and the Activation of Antioxidant Nrf2 Pathways in UVA-Irradiated Keratinocytes הם העלו שני מנגנונים אפשריים (לפחות) להשפעה המעניינת הזאת. ראשית, אקטואין הנו נוגד חמצון ומרכיב שמעודד את התאים לייצר נוגדי חמצון טבעיים נוספים. נוגדי חמצון מפריעים לייצור המלנין. שנית, אקטואין הביא לירידה ברמות α-MSH המשפעל מלנוציטים.

לסיכום, אקטואין הנו אחד המרכיבים הקוסמטיים הפעילים החשובים בשיקום, בחידוש העור ועיכוב הזדקנות, בהגנה מנזקי UV, בחיזוק המחסום האפידרמלי ובשמירה על לחות מאוזנת לאורך זמן.

דילוג לתוכן