העור החסר לחות

העור המיובש – סיבות ודרכי טיפול
 
עור חסר לחות, או עור עם דה-הידרציה, איננו תמיד עור יבש. רמת לחות נמוכה בעור יכולה לאפיין עורות שמנים, נורמליים ויבשים. אנו מכנים את המצב הזה "עור מיובש". ועור מיובש יכול להופיע בבעלי עור שמן, נורמלי או יבש. בהגדרה "יבש" אנו מתייחסים לכמות החלב שהעור מפריש. המילה מיובש, מתייחסת לכמות ההידרציה – תכולת המים – בשכבה הקרנית.
לפני שנתכנן את הטיפול בעור המיובש, בכל אזור שהוא בגוף, חשוב להבין מה הכוונה "דה-הידרציה" ומה קורה שם בתוך העור. עור מיובש הוא יותר מסתם "חוסר לחות".
יש שתי רמות בעור הקשורות ביובש שלו: רמת האפידרמיס ורמת הדרמיס.
רמת האפידרמיס:
מבנה האפידרמיס כולל תאי עור המוחזקים יחד באמצעות חומר בין-תאי, המתפקד כ"דבק". חומר זה עוזר לעור למנוע אובדן מים החוצה, וכן יוצר הופעה חלקה (ולא מחוספסת) של עור בריא. המרכיבים בחומר הבין-תאי העוזרים לשמור על המראה והתפקוד הבריא של האפידרמיס נקראים NMF`s – גורמי לחות טבעיים. אלה הן מולקולות שונות – סוכרים, מלחים, חומצות אמינו – היכולות להחזיק מים. הן היגרוסקופיות – בעלות יכולת לספוח ולמשוך מים משכבות עמוקות יותר. האפידרמיס מכיל גם שומנים, המונעים אידוי ומספקים סיכה לעור.
כאשר יש ירידה בשומנים וב- NMF`s, העור נראה מחוספס, מופיעים קמטוטים (או שהקיימים מודגשים) ויש בעור תחושה מתוחה ולא-נוחה. ככל שהשכבה החיצונית ביותר של העור – השכבה הקרנית – הנה פגועה זמן רב יותר, כך יורדת היעילות של החומר הבין-תאי. גם יכולת השיקום וההבראה של העור נפגעים.
מוצרי קוסמטיקה מכילים מרכיבים הנמצאים בחומר הבין תאי, במטרה לשמור על העור מיובש וחוסר נוחות, לסייע לו לשמר לחות ולייצב את הקומפלקס הבין תאי. במוצרים הקוסמטיים נראה את כל המרכיבים הבאים, הדומים ל- NMF`s: חומצות אמינו, צרמידים, חומצה היילורונית, כולסטרול, חומצות שומן, טריגליצרידים, פוספוליפידים, גליקוספינגוליפידים, אוריאה, חומצה לינולאית, גליקוזמינוגליקנים, גליצרין, מוקופוליסכרידים, וסודיום PCA (קיצור של pyrrolidone carboxylic acid).
מרכיבים נוספים בקוסמטיקה, הדומים בהשפעתם לזאת של מרכיב השומן בעור, הם: שמן משמש, שמן קנולה, שמן קוקוס, שמן תירס, שמן חוחובה, שעוות חוחובה, לנולין, לציטין, שמן זית, שמן חריע, שמן שומשום, חמאת שיאה, שמן סויה, סקווללן ושמן שקדים. כל אלה תורמים למראה החלק ולהרגשה ה"נוחה" של העור.
יש לציין שאף אחד מהמרכיבים הללו אינו משפיע השפעה קבועה על העור או משנה את העור. אולם הם שומרים על העור, כל עוד הם קיימים עליו, מיובש וחוסר נוחות. הם שומרים על החומר הבין תאי, הטבעי, לבל ייפגע, ובכך תורמים במניעת גירוי בעומק העור ובשמירה מחדירה של חיידקים. גם מערכת החיסון של העור מתפקדת טוב יותר כאשר שכבות תאי האפידרמיס הנן לחות מספיק וללא פגע.
רמת הדרמיס:
מה שקורה בדרמיס כאשר העור הופך ליבש הוא, שהחומר הבין תאי, הנקרא מטריקס, פוחת בכמותו או ניזוק. המטריקס, החומר דמוי-הג`ל המצוי בין התאים באפידרמיס, מכיל מרכיבים ששומרים על תאי העור ללא פגע, חלקים ובריאים. מרכיבים כמו קולגן, אלסטין, חומצה היילורונית ועוד. בין המרכיבים הללו ישנם כאלה שמחזיקים לחות.
החומצה ההיילורונית,למשל, יכולה להחזיק מים עד פי מאות ממשקלה. נזק לגורמים האלה קשור עם אובדן מים בעור. המטרה העיקרית בתוכניות שלנו למלחמה בעור היבש היא להפחית את הנזק למטריקס, לשמר אותו וגם לתגבר אותו. זאת תוך כדי עזרה לעור לשמר את הלחות הטבעית הקיימת בו, לבל תתנדף החוצה.
כדי להפחית נזק למטריקס, צריך להמנע משימוש במוצרי טיפוח מייבשים כמו סבונים ודטרגנטים מייבשים עם מרכיבים מגרים. המוצרים הבעייתיים הללו יכולים להפריע לשכבה החיצונית של העור מלהגן על השכבות הפנימיות, להרוס את המטריקס הבין תאי ולבסוף לגרום לעור מחוספס ונוקשה.
חשיפה עיקבית לסביבה יבשה, מזג אוויר קר, ומזג אוויר יבש, סביבה יבשה בשל שימוש במזגנים או מחממים, כל אלה הם בעייתיים בשל ההרס שהם גורמים למטריקס. ישנם מפזרי לחות ביתיים, שיכולים לעשות הרבה הבדל עבור אלה שסובלים מעור יבש!
לנזקי השמש יש תפקיד מרכזי בגרימת היובש בעור, בכל עונות השנה. עור לא מוגן יוצר נזק לשכבה החיצונית של העור וכך תאי העור נצמדים בצורה חלשה ולא טובה זה לזה. התוצאה היא שפני השטח של העור החדש שנוצר הנם פגומים ולא בריאים. נזק מהשמש הורס גם את המטריקס הבין תאי. קרני השמש פוגעות בסיבי הקולגן והאלסטין. בכל יום בשנה, אם יש אור שמש (גם אם לא ישיר) העור חשוף לנזק. קרני השמש המזיקות חודרות גם מבעד לחלונות המשרד וחלונות המכונית. הגנה יומית מהשמש היא חיונית לעור בריא.
שיפור התחלופה התאית היא עוד נושא חשוב במלחמה בעור יבש ושיפור הופעתו. מחזור החיים של תא עור רגיל הוא כ-28 יום, מרגע היווצרותו בשכבת התאים הבסיסית באפידרמיס ועד לנשירתו. בעור חסר הלחות התאים מתקשים לנשור כפי שהם צריכים במהלך הטבעי של התחדשות העור, והשכבות הנבנות של תאי עור מתים יכולות לתת לעור מירקם נוקשה, ומראה מחוספס ולא בריא. תכשיר מקלף טוב, עם PH מתאים כמו AHA (חומצה גליקולית או לקטית) או בטא הידרוקסי (סליצילית) יכולות לעזור בטיפול בבעייה הזאת.
ניתן לעבות ולהעשיר את החומר הבין תאי בחומצה היילורונית ע"י עידוד הפיברובלסטים (תאי הדרמיס המייצרים את החומר הבין תאי). חומרים המעודדים יצור חומצה היילורונית הם למשל: רטינואידים – נגזרות ויטמין A, חומצות אלפא ובתא הידרוקסי, ויטמין C, פפטידים ביו מימטיים. על גורמים אלה תוכלו לקרוא במרכיבים פעילים.
גנטית, עור זקן גם הוא גורם ליובש, בשל הירידה החדה ברמות האסטרוגן. בהשפעת הירידה באסטרוגן, העור הופך דק יותר וכמות בלוטות השומן התת עוריות – פוחתת (השומן מהווה חלק משכבת ההגנה של העור). לגבי שינוי זה – מעט מאד ניתן לעשות מעבר לשימוש בתחליפי הורמונים ופיטואסטרוגנים (תחליפי הורמונים ממקור צמחי) .
אגב, שתיית 8 כוסות מים ליום היא טובה לגוף, אך איננה משפרת את לחות העור ולא תטפל בעור יבש. אם כל מה שהיה נחוץ כדי לתקן עור יבש היה לשתות 8 כוסות מים, אזי לא היינו רואים הרבה אנשים עם עור יבש, וגם מקרמי הלחות לא היה אפשר להתפרנס כל כך טוב… הסיבות לעור יבש, והטיפולים לכך, הם הרבה יותר מורכבים משתיית מים.
הנה כמה אופציות:
1. שימוש במקדם הגנה – חשיפה ממושכת לשמש גורמת לנזק לעור, מה שפוגע בהדרגה ביכולת שלו להחזיק לחות, וכתוצאה – לחוש ולהיראות חלק.
2. שימוש בלחות טובה – קרם לחות המכיל נוגדי חמצון, גורמים קושרי לחות וגורמים אנטי דלקתיים. אם יש לך עור מאד יבש, קרם הלחות צריך להכיל צורות שונות של ליפידים כמו לציטין כולסטרול, גליצרול, גליצרידים ושמנים צמחיים. הגורמים האלה כמעט הכרחיים בעזרה לעור כנגד ההשפעה של מזג האוויר והיובש.
3. למרוח את קרם לחות מספר פעמים ביום – ככל שהעור "דורש". אם העור מיובש, זה לא יותר מדי. חשוב גם להשתמש בלחות לאחר כל רחיצה של הידיים. אפשר לקחת שפופרת של קרם לחות בארנק, וכדאי לשים גם על שולחן העבודה.
4. הימנעי מסבון מוצק – השתמשי רק בקלינזר עדין. לא מומלץ להשתמש בסבון המשאיר את העור בתחושת יובש. זה כולל את האזורים של הצוואר, המחשוף ושאר הגוף. הימנעי משפשוף או קרצוף ממושך.
5. הימנעי משהייה באמבטיה, ג'קוזי  או מקלחות ארוכות – יותר מדי מים הם לא טובים לעור כי זה שובר את השכבה המגנה של העור. עשי מקלחות קצרות.
6. כדאי להשתמש במפזרי לחות (משחרר לחות לאוויר החדר) – תכולת לחות נמוכה באוויר היא הגורם לרוב המצבים של עור יבש הנגרמים ממזג אוויר, בין אם זה חורף או אזור אקלימי יבש. מפזרי לחות הם יחסית לא יקרים, מחזיקים זמן רב, ועוזרים לכל המשפחה.
7.הימנעי משמני אמבטיה בעת הטבילה באמבטיה – קודם כל זה לא יעיל: הרוב נשטף לביוב, וקרקעית האמבט עלולה להפוך למחליקה. שנית, מחקר הראה ששמנים יכולים ללכוד מרכיבים מנקים (דטרגנטים) שנצמדים לעור, מה שגורם לגירוי העור ויובש. שמנים טובים יותר לשימוש לאחר היציאה מהאמבט או המקלחת, לאחר ניגוב טוב ועדין.
8. פילינג – תחלופת תאים היא פונקציה של עור בריא, אך בשל נזקי השמש העור זקוק לעזרה בתהליך הזה.
מקלף טוב עם AHA או BHA יכול לעזור לתחלופת תאי העור להתקיים באופן טבעי יותר, ובאופן בו תאים צעירים עושים זאת. החומצות עוזרות בהשלת השכבה של תאי עור "זקנים" שנבנו, והחלפתם עם תאים חדשים וחלקים יותר.
9. השתמשי בשמן צמחי טהור – כמו שמן זית, לאחר מריחת קרם הלחות באזורים היבשים.
בלילה, לאחר מריחת הלחות, לעסות מספר טיפות של שמן צמחי על אזורים יבשים או שנפגעו מהשמש. שמן זית טהור הוא אופציה טובה כי הוא עשיר בנוגדי חמצון.
10. לא לשכוח את השפתיים – הן לא תוכלנה להישאר חלקות ורכות כשהאוויר הופך יבש. אין להן את השומנים והמבנה העורי שיש לשאר הפנים, וכתוצאה מכך הן פגיעות יותר ליובש. במהלך היום מירחי לפי הצורך – ליפסטיק או גלוס עשיר בלחות. בערב חזרי על כך. כדאי למרוח גם לפני השינה. שינה עם קרם שפתיים עשיר יכולה לעזור לשמור על שפתיים רכות למראה, לאורך כל השנה. ודאי שהמשחה לשפתיים לא מכילה גורמים מגרים: פפרמינט או מנטול (שמצויים הרבה בגלוסים לשפתיים) – אלה יכולים לגרות ולהזיק לשפתיים יבשות.
11. אל תשתמשי במוצרים המכילים מרכיבים מייבשים או מגרים.
12. ויטמין C למריחה על העור – בתנאי שריכוזו בתכשיר נאות – יכול לעזור לעור לשמור על לחותו.
אם לאחר כל זה העור עדיין יבש, אפשר לשקול טיפול אינטנסיבי, לכמה שעות, פעם או פעמיים בשבוע: כסי את האזורים היבשים בידיים, הרגליים והזרועות בניילון נצמד, לאחר שמרחת אותם קודם עם AHA או BHA, קרם לחות ושמן. הטיפול הזה איננו מיועד לפנים.
כל עור מגיב אחרת לטיפולים, לכן המפתח הוא ניסוי וטעייה. בדרך זאת יימצא השילוב הנכון של מוצרים וריכוזים עבורך. למשל, אם קילוף עם 1% חומצה ביתא הידרוקסית איננו מספיק, אפשר לשקול 2%.
דילוג לתוכן