די-פלמיטואיל הידרוקסי פרולין

המרכיב הזה, בעל השם הארוך, הוא למעשה מולקולה קטנה ורבת-השפעה על מראה העור. הוא קיים בקרמים פעילים לעור הפנים והשפתיים. מדוע? כי הוא מחדש את מראה ותפקוד העור, תומך במבנה ובמוצקות שלו, מגן מרדיקלים חופשיים ומעלה את רמת הלחות. כידוע, העור הופך דק יותר ופחות מוצק עם השנים וגם השפתיים מאבדות מהנפח. כך שכל מרכיב, שיכול לעכב תהליכים אלה ולשחזר חלק ממוצקות העור, הוא השפעה ברוכה כשאנו מתכננים את הטיפוח הנכון עבורנו.

בואו נבין את המרכיב הזה קצת יותר.

הידרוקסי פרולין היא חומצת אמינו. חומצות אמינו הן אבני הבניין של החלבונים בגופנו. כפי שהאותיות מהוות את הבסיס למילים ולמשפטים, כך מהוות חומצות האמינו את הבסיס לפפטידים ולחלבונים.

מדוע "די פלמיטואיל" הידרוקיסי פרולין? כי חומצת האמינו הידרוקסי פרולין חוברה לחומצה פלמיטית – זוהי חומצת שומן שמשפרת את יציבות המולקולה והחדירה היעילה שלה לעור.

ומה עושה המרכיב בעור?

ראשית – מעודד קצב תחלופת תאים בריא ותקין (הקצב הזה קצת יורד עם הגיל…). בכך, משתפר כל המטבוליזם בעור – חילוף החומרים שבו, ונוצר עור עם מראה ותפקוד בריא יותר.

 

שנית – משפרת את ייצור הקולגן ואת המבנה שלו. הקולגן, כידוע, הוא החלבון האחראי למוצקות העור, לחוזק ולמלאות, למבנה התקין והצעיר למראה. הקולגן הוא חלבון. הידרוקסי פרולין היא חומצת האמינו הכי נפוצה בקולגן. הקולגן בנוי למעשה מ-3 חומצות אמינו: הידרוקסי פרולין, פרולין וגליצין. די פלמיטואיל הידרוקסיפרולין מהווה כאן מולקולת איתות המעודדת ייצור של קולגן חדש. השפעה נוספת היא הפחתת הפעילות של אנזימי פירוק בעור המפרקים קולגן (מטריקס-מטלו-פרוטאזות). כאשר אנו מפחיתים פירוק, אנו שומרים על המבנה המוצק של העור.

 

שלישית – שומר על חלבון האלסטין בעור. האלסטין אחראי על גמישות העור. בעור שמאבד את האלסטיות אנו רואים, בין השאר, תהליכי צניחה של העור ונטייה רבה יותר לקמטים. דיפלמיטואיל הידרוקסי פרולין מפחית את פעילות אנזים האלסטאז, המקצץ אלסטין, ובכך שומר על רמה תקינה של חלבון חשוב זה. ההשפעה הזאת מאד חשובה, כיוון שקולגן הוא בר שחזור והעור יודע לייצר ממנו עוד. לעומת זאת, בעור הבוגר, לא מיוצר אלסטין חדש.

רביעית – דיפלמיטואיל הידרוקסיפרולין היא מולקולה הקושרת מים. יש לה זיקה חזקה למים, והיא מהווה לחותן טוב, השומר על עור רווי ועל תפקוד טוב של המחסום העורי. זה טוב עבור כל אזורי העור וגם עבור השפתיים.

 

ולבסוף – המרכיב מהווה גם נוגד חמצון. כלומר, מספק הגנה כנגד רדיקלים חופשיים. העור חשוף כל הזמן לרדיקלים חופשיים, יותר מכל שאר אזורי הגוף. זאת כיוון שהוא השכבה החיצונית ביותר של גופנו ובא במגע עם מגוון איומי-הסביבה: קרינת השמש, זיהום אוויר, רעלנים, חיידקים ופתוגנים, סטרס מיכאני, דלקות ופציעות ועוד. כל אלה, מחוללים בעור רדיקילים חופשיים. רדיקלים חופשיים פוגעים בכל מרכיבי העור – קרומי התאים, החלבונים שבתוך התא וכן הדנ"א, החלבונים שבין התאים (כגון קולגן ואלסטין) ולמעשה כל מולקולה שהם פוגשים בדרכם. ונזקי רדיקלים חופשיים מהווים חלק מהגורמים החשובים להזדקנות העור.

 

לכן, השימוש במרכיב די פלמיטואיל הידרוקסי פרולין יכול לסייע לנו לשמור על עור רווי, בריא, מוצק יותר וכן לעכב את הופעת סימני הגיל. כל זאת מבלי להגביל אותנו ברמת החשיפה לשמש – כיוון שמרכיב זה איננו מקלף, מגרה או רגיש לקרינת השמש.

דילוג לתוכן