היווצרות האקנה והמלצות טיפוליות

 
אקנה, פצעי בגרות – היא מחלת העור השכיחה ביותר. מעל 80% מהאוכלוסייה סובלים מאקנה במהלך חייהם. המחלה מופיעה בתחילת גיל ההתבגרות, ובד"כ דועכת מעצמה עד גיל 25-23, אך ב- 10% מהמקרים, בעיקר אצל נשים, המחלה נשארת גם בעשורים השלישי והרביעי לחייהן.
 
כיצד נוצרים פצעי האקנה?
אקנה היא דלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיק השערה. בעור תקין בלוטות החלב נפתחות לתוך זקיקי השערות ומפרישות חלב דרך הנקבוביות אל פני העור. החלב משמש כחומר סיכה לעור ולשיער ומעניק להם גמישות והגנה.
בגיל ההתבגרות, בתגובה לאנדרוגנים (הורמונים זכריים) ישנה הפרשת יתר של חלב בתוך בלוטת השומן. חלב זה מורכב משומנים, שברי תאים וחיידקים הנקראים P. ACNES. לעתים התהליך מלווה בהצרת הצינורית של זקיק השערה. תחילת התהליך של היווצרות פצעון היא היתקעות של פקקי חלב בתעלות זקיקי השערות. בסביבה שומנית זאת חיידקי האקנה משגשגים. הם גורמים לפירוק החלב לחומצות שומן חופשיות ולדלקת סביב זקיק השערה, עם יצירת מוגליות שטחיות או עמוקות. מחקרים אחרונים מראים, כי הגורם העיקרי לדלקת ולאקנה איננו בהכרח כמות ההורמונים שהופרשה, אלא רגישות יתר של בלוטות החלב בחולה הספציפי להורמונים אלה (שהופרשו ברמה תקינה). כלומר, הגורם התורשתי הוא בעל משקל רב.
היחידות של זקיק שערה- בלוטת חֵלֵב נמצאות ברוב אזורי העור בגוף, אך צפיפותן הרבה ביותר הינה בפנים, חזה עליון וגב עליון.
דלקת של בלוטות חלב יכולה להופיע בצורות שונות:
ראש לבן (קומודון סגור):בליטה קטנה לבנה מתחת לעור. זהו פקק שומני היוצא מבלוטת החלב וכלוא מתחת לעור. בבוא הזמן השומן הלכוד ישפך לתוך רקמת העור מסביב ויגרום לדלקת.
ראש שחור (קומודון פתוח): זהו גם פקק שומני היוצא מבלוטת החלב אך הוא נמצא על פני העור, בא במגע עם האוויר, מתחמצן והופך להיות שחור. (זהו אינו לכלוך שגורם לצבע השחור אלא החמצון).
פצעון/ פפולה: בליטה קטנה אדומה ודלקתית המופיעה כתגובת הגנה של הגוף לשומן שנשפך לרקמת העור.
פצעון מוגלתי/ פוסטולה: פצעון שמכיל נוזל מוגלתי, מופיע כבליטה קטנה. הפצעון הופך למוגלתי בגלל חיידקים הנמצאים על פני העור ומזהמים את הפצע.
 
ציסטה: בליטה גדולה אדומה הנמצאת מתחת לפני העור וגורמת לכאב. ציסטה נוצרת כאשר נקבובית נסתמת לחלוטין וחלב שנוצר בבלוטה אינו יכול להשתחרר החוצה. החלב המצטבר נשפך לרקמות מסביב וגורם לדלקת עמוקה, אשר עלולה להותיר צלקת לאחר הריפוי.
מה עלול להביא להחמרת האקנה?
• זיעה – הזיעה המצטברת על פני העור מחמירה את החסימה של הנקבוביות מהן מפרישות בלוטות החלב. בנוסף,    בטמפרטורות גבוהות גובר קצב ייצור החלב בנקבוביות העור. אצל העוסקים בפעילות גופנית ניתן לראות את הנגעים בעיקר בגב, בחזה, בעכוז ובירכיים ופחות בפנים.
 תזונה – מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי קיים קשר בין תזונה לאקנה. אולם, התגובה למוצרי מזון שונה מאדם   לאדם. המזונות ה"בעייתיים" יותר הם: מזונות עם ערך גליקמי גבוה, מזונות עתירי סוכר, מוצרי חלב, פחמימות ריקות   וגם… השוקולד. למאמר נרחב בנושא[קישור]
• קוסמטיקה – שימוש במוצרי קוסמטיקה אשר אינם "ידידותיים לאקנה" יכול לגרום להתפרצות אקנה או להחמרתו, מי שאחראי לכך הנם מרכיבים אוטמים או כאלה הנוטים להצטבר בנקבוביות ולסתום אותן.
• מתח נפשי – מתח נפשי יכול להחריף את האקנה בעיקר בקרב נשים צעירות.
• גלולות – גלולות למניעת הריון המכילות מעט אסטרוגן ויותר פרוגסטרון.
בד בבד, משפיעה גם הפסקת נטילת גלולות למניעת הריון.
• הטיפול בעור – שפשוף הפנים וחיטוט בעור. רחיצה מוגזמת של עור הפנים.
• תקופת המחזור החודשי – בשל שינויים הורמונליים והשפעת ההורמונים על בלוטות החלב.
• הורמונים לבניית שרירי הגוף – המשפיעים גם עם על המאזן ההורמונלי..
המלצות לסובלים מאקנה
1. לא לרחוץ פנים יותר מפעמיים ביום.
 
2. להשתמש בסבון עדין שאיננו מייבש את העור. ישנם סבונים שהנם דטרגנטים סינטטיים המכילים פחות מ-10% סבון, ועם PH שבין 5.5-7 (חומציות העור שלנו נעה סביב 5.5). זאת לעומת סבונים "אמיתיים" שהנם בסיסיים, עם PH של 9-10. הסבונים הרגילים, הבסיסיים, גורמים ליובש וגירוי של העור. יובש וגירוי העור עלולים להחמיר את מצב האקנה. גם הסרת איפור מומלץ לעשות בעדינות, ועם קלינזר עדין.
 
3. להימנע מרחיצה במים חמים (מחמיר אקנה) . השתמשו במטלית נקייה לכל ניגוב של הפנים.
 
4. הימנעו משימוש בקרמים שומניים לעור ולשיער. אם שמתם לב להחרפה במצב האקנה לאחר שימוש במוצר, החליפו אותו. גם אם זהו מוצר שבעבר לא גרם לבעיות.
 
5. הימנעו מ"חיטוט" בפנים בניסיון להוציא את הקומדונים או את המוגלה שהצטברה בפצעים. זה יוצר צלקות, ועלול להחמיר את האקנה.
 
6. כדאי לחפוף מדי יום את השיער – זה מפחית את כמות השומן בשיער ועל פני הקרקפת.
 
7. ישנם מוצרי קוסמטיקה הגורמים ליובש וגירוי של העור (למשל, סבוני פילינג מסוימים, מסכות).
הימנעו מלהשתמש בהם – יובש וגירוי מחמירים אקנה.
 
8. כדאי לשים לב לאותם מזונות, שאחריהם העור "פעיל" ואנו מזהים כי עומדים לצאת פצעים… הפצעים שנגרמים מתזונה מופיעים תוך זמן קצר יחסית מאכילת המזונות המחוללים אותם. כדאי להימנע ממאכלים אלה.
 
9. לגשת לאבחון ולטיפול – החשוב ביותר שתוכלו לעשות. אקנה לא עובר לבד. קיימים כיום טיפולים יעילים ביותר, המותאמים אישית למצב. פצעים שהיו זמן מספיק או היו עמוקים מספיק, עלולים לצערנו לגרום לצלקות מכוערות. והטיפול בצלקות עלול להיות ממושך ועם תוצאה חלקית בלבד.
דילוג לתוכן